Recenzja#2 – Glory: A Game of Knights

Glory: A Game of Knights opowiada o turniejowych zmaganiach rycerzy średniowiecznej Europy. Każdy z graczy wciela się w czempiona i staje w szranki, aby zyskać wieczną chwałę, łaskę króla oraz zarobić przy okazji nieco grosza.

Glory_027

W zależności od liczby graczy i ich preferencji możemy bawić się na różne sposoby. Rozgrywka wieloosobowa oferuje 2 tryby. Możemy zdecydować się na bezpośrednie starcia pomiędzy graczami lub zrezygnować z interakcji i walczyć jedynie z neutralnymi rycerzami. Poniższy opis rozgrywki skupia się na pierwszej opcji. W końcu co to za turniej, w którym nie można pobić innych grających 🙂 Dla samotnych wilków planowany jest także wariant solo, w którym będziemy starać się pokonać grę na wybranym poziomie trudności. Tryb ten ma zostać dodany do gry przy przekroczeniu dodatkowego progu kampanii.

Glory_017

Na początku gry każdy dostaje planszę rycerza wraz z jego podstawową zbroją i wierzchowcem, oba o poziomie 2 (1, jeśli chcemy utrudnić sobie zabawę). Określają one iloma kośćmi danego rodzaju będziemy rzucać w przypadku starcia. Postacie są identyczne, jednak do gry można wprowadzić nieco asymetrii poprzez rozdanie odmiennych kart bazowych, które modyfikują startowe zasoby gracza oraz ich późniejszy przychód. Oprócz surowców, czyli Monet, Siły oraz Wiary, każdy gracz otrzymuje na start 1 kartę celu osobistego oraz po 1 karcie Targu, Wyzwania oraz Romansu.

Glory_019

Rozgrywka podzielona jest na 3 tury. Każda tura składa się natomiast z pięciu faz. Pierwsza faza to typowy Worker Placement. Dysponujemy 6 meeplami, które możemy wysłać na różne pola planszy i wykonać związane z nimi akcje. Wybór jest całkiem spory. Część pól może być zajęta przez maksymalnie 2 pionki (1 dla dwóch graczy), więc przy 4 graczach trzeba nastawić się na to, że nie uda nam się zrobić wszystkiego, co sobie zaplanowaliśmy.

Najbardziej podstawowe opcje to zbieranie zasobów. Możemy wziąć 3 żetony siły, wiary lub monet na limitowanych polach, lub 2 siły albo monet na polach bez limitu pionków.

Glory_009

Kolejną akcją jest werbunek pomocników. Są to postaci o różnym działaniu, które pomagają nam w grze. Możemy zatrudnić m.in. minstrela, który będzie sławił nasze czyny i zapewni nam bezpośrednie punkty chwały (PZ), fechmistrza, który poprawi nasze wyniki w walce, czy zbira, który wysłany nocą do namiotu przeciwnika, zniszczy mu sprzęt, czyniąc go słabszym w kolejnym pojedynku. Niektóre postaci zapewnią nam cenne Punkty Prestiżu, których przewaga daje zwycięstwo w przypadku remisu. Rekrutacja wiąże się zwykle z opłaceniem kosztu w monetach, jednak część pomocników można nabyć za darmo.

Glory_020

Istotą gry jest zdobywanie punktów chwały. Możemy to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest otrzymanie Tytułów. 3 z nich odkrywane są na początku gry, a warunki ich spełnienia sprawdzane są przez każdego gracza pod koniec rozgrywki. Ta sama sytuacja dotyczy celów osobistych, które możemy dobierać poprzez wykonanie akcji na polu Misji. Stawiając tam rycerza ciągniemy 3 karty Tytułów i zatrzymujemy tę, która najbardziej nam odpowiada. Zadania ograniczają się zwykle do posiadania konkretnej kombinacji zasobów/kart/pomocników.

Glory_018Następną możliwą do wykonania akcją jest dobranie trzech kart w dowolnej kombinacji odkrytych i zakrytych kart Targu, Wyzwań i/lub Romansu. Karty Wyzwań pozwalają nam na starcia pozaturniejowe, w których możemy wygrać chwałę lub cenne relikwie. Karty Romansu dają nam niewielkie bonusy w formie Monet, Prestiżu lub Punktów Chwały, a Karty Targu pozwalają na ulepszenie konia i zbroi, a także zakup relikwii oraz pomocników.

Na ulepszenie ekwipunku pozwala również pole Targu. Opłacając odpowiedni koszt, możemy poprawić jakość naszej zbroi lub konia kolejno na 2 i 3 poziom. Ulepszenie 4 poziomu dostępne jest jedynie na kartach specjalnych.

Glory_029

Ostatnią akcją jaką możemy wykonać jest zmiana kolejności graczy na torze inicjatywy. Wykonując ją dobieramy bonusową monetę. Pole to również jest limitowane i każdy gracz może się udać tam tylko raz.

Gdy każdy z graczy wykonał już swoje 6 akcji, przechodzimy do drugiej fazy – Zagrywania Kart. Teraz każdy może wybrać do 3 kart z ręki i rozpatrzyć ich efekty. W przypadku Romansu i Targu bierzemy odpowiednie zasoby z banku po opłaceniu ich ewentualnego kosztu. Zagranie karty Wyzwania skutkuje rozpoczęciem dodatkowej walki, na zasadach które opiszę nieco dalej.

Glory_004

Po rozpatrzeniu efektów kart przechodzimy do fazy trzeciej – Odpoczynku. Wszyscy pobierają zasoby zgodnie ze wskazaniem widocznym na karcie dochodu. Ponownie uaktywnia się również zużytych pomocników oraz relikwie, a także uzupełnia puste pola z dostępnymi pomocnikami oraz kartami Targu/Romansu/Wyzwań na planszy.

glory_025.jpg

Czwarta Faza to zapisy na turniej. Zgodnie z inicjatywą wybieramy konkretne miejsce w tabeli lub pasujemy. Gracz o najniższej inicjatywie, który nie wybrał jeszcze pola, nie może pasować. Całość powtarzamy, aż wszyscy nie zajmą jakiegoś miejsca. Puste sloty wypełniane są losowymi rywalami poziomu odpowiadającemu danej rundzie i rozpoczynamy turniej!

Glory_014

To właśnie w ostatniej fazie dochodzi do wyczekiwanych starć. Każda walka składa się z szeregu akcji, które wykonywane są przez walczących graczy, w celu ustalenia siły ich zawodników. Wyjątkiem są rycerze neutralni, kontrolowani przez grę. Ich siła znana jest już przed walką, jednak twórcy gry rozważają wprowadzenie tu niewielkiego elementu losowości.

Każda potyczka, niezależnie czy turniejowa, czy wynikająca z kart Pojedynków, rozgrywana jest do dwóch wygranych rund. Na początku określamy siłę, którą wykorzystamy w walce (maksymalnie 4). Przekłada się ona na liczbę czerwonych kości, którymi będziemy rzucać. Następnie bierzemy białe i czarne kości, których ilość wskazana jest na naszych kartach zbroi oraz konia i turlamy całym zestawem.

Glory_011

Maksymalne wartości na kościach to odpowiednio: 5 na czerwonych, 4 na czarnych i 3 na białych. Suma najwyższych wyników w odpowiednich kolorach określa naszą siłę w danej rundzie. Dla zdjęcia powyżej wynik to 4+3+2 = 9, dla zdjęcia poniżej 4+1+1 = 6. Jeżeli wykorzystaliśmy 4 siły lub posiadamy najlepszy poziom ekwipunku (4), to każda kość ze specjalnym symbolem liczy się automatycznie jako najwyższa wartość w danym kolorze. Uzyskany przez nas wynik może być teraz modyfikowany. Wydanie 1 wiary pozwala nam na przerzucenie do 2 wybranych kości. Możemy też wykorzystać do 2 pomocników i jedną relikwię, by dodatkowo zmodyfikować rzut.

Glory_028

Bazowo gracz może uzyskać maksymalnie 12 siły, co wynika z wartości na kościach, jednak relikwie pozwalają wnieść się ponad ten limit. Gdy wszyscy wykonali już swoje akcje, porównywane są siły rycerzy, a zwycięzca nagradzany jest PZ. Przegrany otrzymuje część wydanych wcześniej zasobów w ramach rekompensaty oraz może zagrać 1 lub 2 karty z ręki, w zależności od etapu, w którym odpadł, ponieważ ma więcej czasu niż rywale, aby przygotować się do kolejnej walki. Ewentualne remisy rozstrzyga się na korzyść gracza posiadającego więcej Prestiżu lub będącego wyżej na torze inicjatywy. W przypadku gdy do pojedynku stanęli dwaj gracze, akcje wykonywane są równolegle. Pierwszeństwo ma zawsze słabszy gracz (remisy rozstrzyga inicjatywa).

Glory_024

Warto jeszcze wspomnieć o wydarzeniach specjalnych. W każdej turze odkrywana jest jedna karta, która modyfikuje daną rundę. Dają one jednorazowe bonusy, sprawiają, że tracimy część zasobów lub stają się dodatkowym polem na planszy, na które możemy wysyłać naszych rycerzy.

Glory_023

Drugi wariant gry, pozbawiony walk między graczami, rozgrywa się na odmiennej planszy turniejowej. Pojedynki są płaskie, tzn. wygrana nie prowadzi do kolejnej walki. W tym trybie dostępne na planszy jest dodatkowe pole. Wysyłając na nie rycerza, możemy zarezerwować sobie interesującą nas walkę przed oficjalnymi zapisami. Dzięki takiemu zagraniu mamy pewność, że nikt nie wyzwie upatrzonego przez nas rycerza i to my zgarniemy chwałę za jego pokonanie (O ile wygramy 😀 ).

Glory_021

Glory to świetna gra. Proste zasady i mnogość możliwości sprawia, że rozgrywka jest angażująca i daje satysfakcję. Sposobów na zdobywanie punktów jest sporo, jednak zdecydowanie najważniejsze są tutaj turnieje. Ich zaniedbanie może źle się skończyć, ponieważ żadna inna taktyka nie pozwala na wygenerowanie tylu punktów co bezpośrednie zwycięstwa w walce. Nie jest to bynajmniej zarzut wobec tytułu, w którym tematem przewodnim są pojedynki rycerzy. Nie oznacza to również, że musimy koniecznie wygrać jakiś turniej. Dzielna walka oraz odpowiednia liczba zdobytych Tytułów daje nam realną szansę na zwycięstwo w grze.

Glory_015

Z jednej strony wygrywanie walk musi być wpisane w nasz przepis na zwycięstwo, jednak sposobów na osiągniecie tego celu jest mnóstwo. Ekwipunek, pomocnicy, wiara i relikwie – to wszystko składa się na nasz potencjalny sukces. Możemy zdobyć tylko niewielką część dostępnych dóbr, więc często walka będzie weryfikować nasze pomysły. Mimo że gra wykorzystuje kości, losowość nie przeszkadza, bo celem naszych działań jest ograniczenie jej wpływu.

Świetne grafiki potęgują średniowieczny klimat, a całość jest bardzo przyjemna dla oka. Widać, że gra jest już na ukończeniu i jedynie kilka brakujących grafik mówiło, że miałem styczność z prototypem.

Glory_004

W Glory każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to solidny euras z ciekawymi mechanikami, dobrze przemyślaną interakcją pomiędzy graczami oraz świetnym klimatem. Jestem bardzo ciekaw jakie zmiany zostaną wprowadzone w finalnym produkcie. Dziękuję Lirowi za pokaz gry w naszym rybnickim klubie i zachęcam wszystkich do wsparcia projektu.

Glory_001

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close